Accessibility Tools

The smoke cleared and the racing began!

The southern part of the BC interior had been blanked by acrid smoke from a 32,000-acre wildfire burning just south of the border – but this cleared in time for the racing to begin.

Forty-two sailors from across Canada and into the US – with a particularly strong Californian contingent – competed in another memorable Mobility Cup. Winds were somewhat variable, being at various times too low, then too high, then switching direction, but when they were right they were perfect, and some fine racing took place.

Particularly notable this year was contestant Ean Price – who just happens to be coordinator of the Kelowna chapter of the Tetra Society of North America which creates custom assistive devices – who devised his own boat control solution. Unable to use either sip ‘n’ puff or joystick option, he invented a one-of-a-kind ‘magic fingers’ in which an adapted glove allowed him to press wires that steered the boat. For this ingenuity a new recognition was instigated: The Ean Price Outside the Box Award.

And a special mention goes to CanAm Mobility, in Kelowna, for donating four vans with drivers for the duration of the event. Thank you for your support!

Location:

Okanagan Lake, Kelowna, BC

Hosts:

DSA BC, Okanagan branch
Kelowna Yacht Club

Dates:

Sept. 11-15, 2017

Personnel:

Regatta Chairs Tracy Delorme, Larry Clark

Dock Coordinator Paula Stone
Volunteer Coordinator Marsha Hales

Legacy:

Purchase two lifts to aid transfers

Trophy winners:

Gold Fleet winner | Pierre Richard, Montréal, QC

Silver Fleet winner| Monique Trudel, Verdun, QC

Top sip 'n' puff sailor | Chris Loscerbo, Chemainus, BC

 

Race Results

Gold Fleet

 

Silver Fleet

1 Pierre Richard Montreal, QC
2 Marc Villeneuve Laval, QC
3 Brian Peckover Carleton Place, ON
4 Shaylagh Ley Nepean, ON
5 Wayne Phillips Richmond, BC
6 Dale Keith Calgary, AB
7 Jim Thweatt West Sacramento, CA
8 Sara Lambert Calgary, AB
9 Alyssa Belliveau Grande-Digue, NB
10 Gerry Burns Vancouver, BC
11 Wendy Frazier Calgary, AB
12 Hafsa Chaar Montreal, QC
13 Steve Muse Poway, CA
14 Dylan Young Kentfield, CA
15 Karell Régnier Gatineau, QC
16 Julie Curry Jones San Mateo, CA
17 Chris Loscerbo Chemainus, BC
18 Ron Newman Regina, SK
19 John Wallace San Jose , Ca
20 Howard Scott Kelowna, BC
21 Rene Dallaire Montréal, QC
 
1 Monique Trudel Verdun, QC
2 Doreen Ames Ottawa, ON
3 Alice Tidwell Oroville, CA
4 Bradley Stephenson Burlington, VT
5 Ted Taylor Kelowna, BC
6 Tim Grant Albany, CA
7 Nicholas Marston Vancouver, BC
8 Al Nicolls Hamilton, ON
9 Sarah Morris-Probert West Kelowna, BC
10 Pippa Blake Victoria, BC
11 Pierre-Yves Levesque Montreal, QC
12 Judy Winship Regina, SK
13 Andrew Davis Vancouver, BC
14 Shara Gutsche Port Coquitlam, BC
15 Peter Pang Kingston, ON
16 Ray Hedstrom Duncan, BC
17 Ron Ginther Westbank, BC
18 Thomas Webb Regina, SK
19 Hayley Redmond St. John's, NL
20 Brian Lechelt Kelowna, BC
21 Ean Price Kelowna, BC

This year's event was the celebration of 25 years of Mobility Cup, which has been held from coast to coast across Canada since 1991.

It was a welcome return to Montreal - always a popular city with visitors. Mobility Cup was last held here in 2008.

Once again, Quebec Adapted Sailing Association (Association québécoise de voile adaptée – AQVA) and the Pointe Claire Yacht Club were hosts.

Pointe-Claire Yacht Club has been home to AQVA’s disabled sailing program since 1996. It is located on the north shore of Lac St-Louis, close to the historic village of Pointe-Claire. The club’s bathrooms, locker room, bar and restaurant are fully accessible, and it has a deck looking out over the harbour and the lake. Racing was located directly in front of the club, and also in view of spectators at a park across the street.

Location:

Pointe-Claire Yacht Club, Montreal, Quebec

Hosts:

AVQA
Pointe-Claire Yacht Club

Dates:

Aug. 29 - Sept. 2, 2016

Personnel:

Regatta Chairs Pierre Carpentier, René Dallaire, Paula Stone

Legacy:

Upgrading facilities at AQVA, including an updated accessible bathroom and a new, wider ramp onto the dock.

Trophy winners:

Gold Fleet winner | Marc Villeneuve, Laval, QC

Silver Fleet winner| Shaylagh Ley, Napean, ON

Top sip 'n' puff sailor | René Dallaire, Montréal, QC

Race Results:

Gold Fleet

 

Back in 1995, Victoria was the first city outside of Vancouver to host the Mobility Cup – and, 20 years later, the regatta returned.

The 2015 event was understandably larger, with more participants, and an overall higher level of skill. In all, 40 sailors from across Canada and the US competed in the 2015 event.

Victoria is one of the oldest cities on the Pacific Northwest, dating back to 1843, and a popular tourist destination. The regatta has hosted by Canadian Forces Sailing Association in Esquimalt harbour, which is one nautical mile from Downtown Victoria. Esquamalt actually has more history than Victoria, being inhabited by indigenous Coast Salish for thousands of years. “Is-whoy-malth,” they called it, referring to the flats at the head of the harbour.

Location:

The Canadian Forces Sailing Association ,
Esquimalt Squadron, British Columbia.

Hosts:

DSA Victoria
CFSA Esquimalt Squadron

Dates:

Sept. 7 - 11, 2015

Personnel:

Regatta Chair, Emily Boardman
Race Officerr, Paul Ulibarri

Legacy:

Bringing awareness of adaptive sailing to the wider community.

Trophy winners:

Gold Fleet winner | Peter Eagar, Toronto, ON

Silver Fleet winner| Pierre-Yves Lévesque, Montréal, QC

Top sip 'n' puff sailor | Kevin Penny, Halifax, NS

Race Results:

Gold Fleet

 

Silver Fleet

1 Peter Eagar Toronto, ON
2 Marc Villeneuve Laval, QC
3 Pierre Richard Montréal, QC
4 Sarah Shima Ottawa, ON
5 Dale Keith Calgary, AB
6 Kevin Penny Halifax, NS
7 Hafsa Chaar Montréal, QC
8 Wayne Phillips Richmond, BC
9 René Dallaire Montréal, QC
10 Sara Cooper Calgary, AB
11 Liam Toone Vancouver, BC
12 Dylan Young Kentfield, CA
13 Tracy Schmitt Toronto, ON
14 Donna DeMarest Waterbury, CT
15 Gerry Burns Vancouver, BC
16 Jean-Paul Dussault LaSalle, QC
17 Marc Polley Pointe-Duchene, NB
18 Kazimierz Gruszczynski Dartmouth, NS
19 Steve Muse Poway, CA
20 Karell Regnier Gatineau, QC
21 Andy Hunt Vancouver, BC
22 Chris Loscerbo Chemainus, BC
23 Ron Newman Regina, SK
 
1 Pierre-Yves Lévesque Montréal, QC
2 Wendy Frazier Calgary, AB
3 Al Nicolls Hamilton, ON
4 Judy Kowalesky San Diego, CA
5 Howard Scott Kelowna, BC
6 Alyssa Belliveau Grande-Digue, NB
7 Jeremy Watney Victoria, BC
8 Ray Hedstrom Duncan, BC
9 Ted Taylor Kelowna, BC
10 Linda Clarke Etobicoke, ON
11 Thomas Webb Regina, SK
12 Nicholas Marston Vancouver, BC
13 Pippa Blake Victoria, BC
14 Judy Winship Regina, SK
15 Trevor Ashwell Victoria, BC
16 Renuka Senaratne Surrey, BC
17 Shara Gutsche Port Coquitlam, BC

Probably the most beautiful location for a Mobility Cup ever – participants stayed in the heart of the Rocky Mountains in a fully accessible wilderness retreat lodge.

It will probably be remembered as the Mobility Cup that it snowed. Yes, a freak early snowfall blanketed southern Alberta during the week of Mobility Cup 2014.

The event was held on Lower Kananaskis Lake in Peter Lougheed Provincial Park, with participants staying at William Watson Lodge.

Location:

Kananaskis, Alberta

Hosts:

Disabled Sailing Association Alberta
William Watson Lodge

Dates:

September 6 - 13, 2014

Personnel:

Regatta Chairs Robb Lawrence, Sara Cooper

Legacy:

Expansion into new locations throughout the province, such as Cold Lake, Wabamum or Newell. 

Trophy winners:

Mobility Cup | Marc Villeneuve, Laval, QC

Coupe Dallaire | Marc Polley, Pointe-du-Chêne, NB

Sam Sullivan Trophy | Not awarded

Race Results

Gold Fleet

 

Silver Fleet

1 Marc Villeneuve Laval, QC
2 Liam Toone Vancouver, BC
3 René Dallaire Montreal, QC
4 Dale Keith Calgary, AB
5 Sarah Shima Ottawa, ON
6 Sara Cooper Calgary, AB
7 Rod Mack Victoria, BC
8 Gerry Burns Vancouver, BC
9 Kevin Penny Halifax, NS
10 Ron Newman Regina, SK
 
1 Marc Polley Pointe-du-Chêne, NB
2 Karell Regnier Gantineau, QC
3 Howard Scott Kelowna, BC
4 Pierre-Yves Levesque Montreal, QC
5 Wendy Frazier Calgary, AB
6 Jason Everett Halifax, NS
7 Colin Smith USA
8 Greg Rocque Calgary, AB
9 Judy Winship Regina, SK
10 Thomas Webb Regina, SK
11 Remy Bernier Calgary, AB
12 Ted Taylor Kelowna, BC

Daren Tucker Award | Pierre-Yves Levesque, Montreal, QC

 

 

Forty-one sailors from across North America and as far away as Australia challenged the waters of Halifax harbour for the High Liner Foods 2013 Mobility Cup.

Tremendous assistance and goodwill was received from the Yacht Squadron and its staff. Competitors and volunteers alike were welcomed to this historic facility, which has its beginnings in 1837.Local sailors and coaches provided briefings on what to expect, and a practice day prior to the start of the regatta gave the competitors a taste of what was to come. The event was made possible more than 90 volunteers.

Location:

Halifax, Nova Scotia

Hosts:

Royal Nova Scotia Yacht Squadron

Dates:

Aug. 27 - 30, 2013

Personnel:

Regatta Chair, Mike Archibald

Legacy:

Construction of a floating dock and ramp.

Trophy winners:

Mobility Cup | Christine Lavallee, Gatineau, PQ

Coupe Dallaire | Jean-Paul Dussault, LaSalle, PQ

Sam Sullivan Trophy | Christine Lavallee, Gatineau, PQ

Daren Tucker Award | Terry LeBlanc, Vancouver, BC

Race Results:

Gold Fleet

 

Silver Fleet

1 Christine Lavallee Gatineau, PQ
2 Marc Villeneuve Chomedey, PQ
3 Pierre Richard Montreal, PQ
4 Robb Lawrence Calgary, AB
5 Katie Paialunga Orleans, ON
6 Dale Keith Calgary, AB
7 Stephen Brown Belleville, ON
8 Peter Eagar Toronto, ON
9 Bryan Cuerrier Belleville, ON
10 Rene Dallaire Montreal, PQ
11 Hafsa Chaar Montreal, PQ
12 Sara Cooper Calgary, AB
13 Kevin Penny Halifax, NS
14 Kazimierz Gruszcynski Dartmouth, NS
15 Genevieve Wickham Alfred Cove, AL
16 Scott Simon Dexter
17 Alan Nicolls Ancaster,ON
18 Gerry Burns Vancouver, BC
19 Karell Regnier Gatineau, PQ
20 Steve Franczuz Mississauga, ON
21 Terry LeBlanc Vancouver, BC
 
1 Jean-Paul Dussault LaSalle, PQ
2 Tracy Schmitt Toronto, ON
3 Basil Katsivalis Pointe-Claire, PQ
4 Thomas Webb Regina, SK
5 Sarah Shima Ottawa, ON
6 Wendy Frazier Calgary, AB
7 Judy Kowlesky San Diego, CA
8 Claire Adams Brighton, ON
9 Bradley Stephenson Burlington, VT
10 Ron Newman Regina, SK
11 Steve Payette Vaudreuil-Dorion, PQ
12 Brett Lyons Frankfort, ON
13 Pierre-Yves Lavesque Quebec, PQ
14 Laurie Alphonse Ottawa, ON
15 Robert Klein II St Petersburg, FL
16 Christel Robichaud Moncton, NB
17 Jean Donaldson Port Moody, BC
18 Jack (John) Tait Vancouver, BC
19 Judy Winship Regina, SK
20 Jason Everette Halifax, NS

Mobility Cup returned to Ottawa, ON – it was last here in 2003 – for five days of sailing.

In all, 39 sailors raced in two fleets on a 3 km (2 mile) wide section of the Ottawa River, which forms a natural lake known as Lac Deschênes.

The event took place at Nepean Sailing Club, which is located approximately 10 kilometers west of downtown Ottawa.

Location:

Nepean Sailing Club, Ottawa, ON

Hosts:

National Capital Able Sail Association
Nepean Sailing Club

Dates:

Sept. 9 – 14, 2012

Personnel:

Regatta Chair Peter Wood

Principal Race Officer Rick Anderton

Legacy:

Upgraded accessible washrooms in the sailing pavilion, a revitalized volunteer base and new training sails for the fleet of Martin 16 sailboats

Trophy winners:

Mobility Cup | Marc Villeneuve, Laval-des-Rapides, QC

Coupe Dallaire | Patrick Leger, Montreal, QC

Sam Sullivan Trophy | René Dallaire, Montreal, QC

Daren Tucker Award | Colin Smith, Middlebury, VT

Race Results:

Gold Fleet

 

Silver Fleet

1 Marc Villeneuve Laval-des-Rapides, QC
2 Christine Lavallee Gatineau, QC
3 Stephen Brown Belleville, ON
4 Dale Keith Calgary, AB
5 Kaz Gruszczynski Dartmouth, NS
6 Pierre Richard Montreal, QC
7 Rene Dallaire Montreal, QC
8 Katie Paialunga Ottawa, ON
9 Bryan Doehler Brampton, ON
10 Hafta Chaar Verdun, QC
11 Donna DeMarest Waterbury, CT
12 Gerry Burns Vancouver, BC
13 Andy Hunt Vancouver, BC
14 Rick Watters Pickering, ON
15 Rod Mack Victoria, BC
16 Sara Cooper Calgary, AB
17 Scott Simon Dexter, MI
18 Dave Symington Vancouver, BC
19 Al Nichols Ancaster, ON
20 Ronald Newman Regina, SK
21 Jack Tait Vancouver, BC
 
1 Patrck Leger Montreal, QC
2 Bryan Cuerrier Belleville, ON
3 Ralph Nolting Ottawa, ON
4 Kris Thannhauser Victoria, BC
5 Sara Morris-Probert Kelowna, BC
6 Karrell Regnier Gatineau, QC
7 Colin Smith Middlebury, VT
8 Judy Kowalesky San Diego, CA
9 Pierre-Yves Levesque Montreal, QC
10 Kevin Rogers Toronto, ON
11 Sarah Shima Ottawa, ON
12 Georges Simpson Ottawa, ON
13 Jean Donaldson Port Moody, BC
14 Darcy Attas Toronto, ON
15 Arwy Znotinas Ottawa, ON
16 Jodi Hoar Ottawa, ON
17 Thomas Webb Regina, SK
18 Judy Winship Regina, SK

 

The 2011 Rotary Mobility Cup featured the Mobility Cup for the Martin 16, the Canadian Championship for the Liberty class and the North American Championship for the 2.4mR class.

Needless to say, it was the largest event ever in the history of the Mobility Cup. In all, 72 sailors competed, representing Canada, US, UK, Netherlands and Australia.

Racing took place off the southwestern shore of Hamilton Harbour, situated at the western tip of Lake Ontario. It was a testing location that boasted what organizers classed as “interesting” winds and challenging conditions.

Location:

Royal Hamilton Yacht Club,
Hamilton, Ontario

Hosts:

Burlington Sailing and Boating Club
Royal Hamilton Yacht Club

Dates:

Aug. 29 – Sept. 2, 2011

Personnel:

Regatta Chair, Laurel Thompsom & Bob Wercholoz
Race Committee Chair, Colleen Gravelle
Principal Race Officer, Irene Macneil
Honourary chair, Don Green

Legacy:

New permanent accessible floating docks with lifts for the Able Sail programs of the Burlington Sailing & Boating Club and the Royal Hamilton Yacht Club.

Trophy winners:

Mobility Cup | Pierre Richard, Montreal, QC

Coupe Dallaire | Sara Cooper, Calgary, AB

Sam Sullivan Trophy | René Dallaire, Montreal, QC

Daren Tucker Award | Lisa Harris, Burlington, ON

Race Results:

Gold Fleet

 

Silver Fleet

1
Pierre Richard Montreal, QC
2
Marc Villeneuve Laval, QC
3
Hafsa Chaar Verdun, QC
4
René Dallaire Montreal, QC
5
Donna DeMarest Waterbury, CT
6
Rodney Mack Victoria, BC
7
Hans van Leening Kelowna, BC
8
Rick Watters Pickering, ON
9
Bryan Doehler Brampton, ON
10
Lisa Harris Burlington, ON
11
Kevin Penny Hammonds Plains, NS
12
Scott Simon Dexter, MI
13
Helen Dam Hamilton, ON
14
George Simpson Ottawa, ON
15
Sofia Kanibolotskaia Toronto, ON
16
Gerry Burns Vancouver, BC
17
Al Nicolls Ancaster, ON
18
Terry LeBlanc Vancouver, BC
19
Darcy Attas Toronto, ON
20
Ron Newman Regina, SK
 
1
Sara Cooper Calgary, AB
2
Rob Klein Falmouth, MA
3
Nichole Rider Laramie, WY
4
Brett Lyons Frankford, ON
5
Colin Smith Middlebury, VT
6
Barrie Erskine Burlington, ON
7
Thomas Webb Regina, SK
8
Kevin Rogers Toronto, ON
9
Karell Régnier Gatineau, QC
10
Tracy Schmitt Toronto, ON
11
Jim Dewis Carleton Place, ON
12
Kazimierz Gruszczynski Dartmouth NS
13
Bryan Cuerrier Belleville, ON
14
Claire Adams Brighton, ON
15
Kyle Todd Stoney Creek, ON
16
David Helsby Toronto, ON
17
Henry Pratt Burlington, ON
18
Jean Donaldson Port Moody, BC
19
Chad Bower Burlington, ON
20
Linda Clarke Etobicoke, ON
21
Mary Causton-Budac Victoria, BC
22
Stuart Mazza Dundas, ON
23
Judy Kowalesky San Diego, CA
24
Judy Winship Regina, SK
25
Brian Wice Hamilton, ON

Once again the Mobility Cup returned to the sheltered waters of English Bay - it was last here in 2006. This time around 36 sailors competed,19 in Gold Fleet and 17 in Silver. Together they represented four countries: Canada, USA, England and New Zealand.

Infuriatingly, flat weather struck the same fleet two days running - Silver sailed each time, but the Gold Fleet was becalmed. However, organizers managed to fit the Gold Fleet races into the last day.

There was a memorable meeting with a face from the past - the original Sunbird, which was used to start the whole Canadian sailing program, and with it the Mobility Cup, had been restored and put on display at the event. The boat, Iron Lady, was on her way to the BC Sports Hall of Fame.

Location:

Royal Vancouver Yacht Club,
Vancouver, British Columbia.

Hosts:

Disabled Sailing Association of B.C.
Royal Vancouver Yacht Club

Dates:

Sept. 13 – 17, 2010

Personnel:

Regatta Chairman, Stephen Hunter
Race Officer, John Culter

Legacy:

You're looking at it right now. . . the launch of the history website

Trophy winners:

Mobility Cup | Merle Hickey, Calgary, AB

Coupe Dallaire | Hafsa Chaar, Montreal, QC

Sam Sullivan Trophy | Terry LeBlanc, Vancouver, BC

Daren Tucker Award | Gerry Burns, Vancouver, BC

Race Results:

Gold Fleet

 

Silver Fleet

1 Merle Hickey Calgary, AB
2 Robb Lawrence Calgary, AB
3 Christine Lavallee  Gatineau, QC
4 Pierre Richard  Montreal, QC
5 Marc Villeneuve  Laval, QC
6 David Heiland Calgary, AB
7 Terry LeBlanc Vancouver, BC
8 Andrew Hunt Vancouver, BC
9 John Buchanan Auckland, New Zealand
10 Judi Figgures Cambridge, UK
11 Wayne Phillips Vancouver, BC
12 George Wang Richmond, BC
13 Dave Symington  Vancouver, BC
14 Ann Kennedy Toronto, ON
15 Rene Dallaire Montreal, QC
16 Rod Mack Victoria, BC
17 Bob MacDonald Vancouver, BC
18 Ron Newman Regina, SK
19 Bryan Doehler Brampton, ON
 
1 Hafsa Chaar Montreal, QC
2 Claire Adams Brighton, ON
3 Sara Cooper Calgary, AB
4 Karell Regnier Gatineau, QC
5 Phillip Lepage Valleyfield, QC
6 Mike Carpenter Victoria, BC
7 Mary Causton-Budac Victoria, BC
8 Pierre -Yves Levesque Montreal, QC
9 Linda McGowan New Westminster, BC
10 Sue Taetzsch San Diego, CA
11 Gerry Burns Vancouver, BC
12 Alan Nicolls Ancaster, BC
13 Judith Kowalesky San Diego, CA
14 Jody Schloss Toronto, ON
15 Thomas Webb Regina, SK
16 Judy Winship Regina, SK
17 Angus McTavish Bowen Island, BC

The largest Mobility Cup held in recent years, with 47 sailors over three fleets – it’s probably second in size only to the 2001 event, with a staggering 58 participants!

Held in Toronto, it included the 2.4 Metre North American Championships in conjunction with the Mobility Cup. The 2.4mR is the single person discipline for the upcoming 2012 and 2016 Paralympic Games.

It followed on from an all-weekend free race clinic, and included a day’s practice and four of racing.

Mobility Cup 2009 chairmen Danny McCoy, Jeff Levine and Drew Robertson wrote: “Ten years ago in the summer of 1999, The Mobility Cup came to Toronto and left in its wake the Disabled Sailing Association of Ontario and moreover what has become the country’s largest sailing program for persons with a disability.

“We are so proud to be able to look back at an amazing decade of being the sole providers of full time access to Toronto’s waterfront and the sport of sailing to the Disabled community of the Greater Toronto Area."

Location:

National Yacht Club,
Toronto, Ontario

Hosts:

Disabled Sailing Association of Ontario
Ashbridge's Bay Yacht Club

Dates:

Aug. 31 – Sept. 4, 2009

Personnel:

Regatta Chairmen, Danny McCoy, Jeff Levine, Drew Robertson

Legacy:

Construction of a dock.

Trophy winners:

Mobility Cup | Robb Lawrence, Calgary, AB

Coupe Dallaire | Jennifer Smith , Belleville, ON

Sam Sullivan Trophy | Chris Loscerbo, Chemainus, BC

Daren Tucker Award | Kevin Penny, Halifax, NS

Race Results:

Gold Fleet

 

Silver Fleet

1 Robb lawrence Calgary, AB
2 Cam Perry Ancaster, ON
3 Audrey Kobayashi Kingston, ON
4 Pierre Richard Montreal, QC
5 Erick Poirier Repentigny, QC
6 Wayne Phillips Richmond, BC
7 Bryan Doehler Brampton, ON
8 Rene Dallaire Montreal, QC
9 Helen Dam Hamilton, ON
10 Chris Loscerbo Chemainus, BC
11 Alex Gratton Toronto, ON
12 Pierre Boudreau Halifax, NS
13 Sofia Kanibolotskaia Toronto, ON
14 Lance Hinrichs Falls Church, VA
15 Johanne Daly Varennes, QC
16 Chris Atkin Basildon, Essex, UK
17 Hans van Leening Kelowna, BC
18 Rod C Mack Victoria, BC
19 Ronald Newman Regina, SK
20 Darcy Attas Toronto, ON
 
1 Jennifer Smith Belleville, ON
2 Dean Rogers Montreal, QC
3 Kevin Rogers Toronto, ON
4 David Fleet Stoneham, QC
5 Barbara Joan Haig Toronto, ON
6 Kevin Penny Hammonds Plains, NS
7 Thomas Webb Regina, SK
8 David Whelan New York, NY
9 Robert Klein II Washington, DC
10 Edward Segovia Oakville, ON
11 John Angrove Whitby, ON
12 David Helsby Toronto, ON
13 Shawn Meeks Peterborough, ON
14 Jody Schloss Toronto, ON
15 Michael Townsend Lakefield, ON
16 Judy Winship Regina, SK
17 Darlene Abraham Toronto, ON
18 ROBIN Saunders Toronto, ON
19 Jason Darby Hamilton, ON

Mobility Cup 2008 was hosted by the Quebec Adapted Sailing Association (Association québécoise de voile adaptée – AQVA) and the Pointe Claire Yacht Club (PCYC). Forty-two participants from around North America, as well as Great Britain and New Zealand were treated to PCYC’s warm hospitality over the five day event. Despite all-too-frequent light and shifty winds, both the Silver and Gold fleets were able to complete a full series of races, with a drop for each group. All week, there was a strong focus on coaching with several guest coaches helping on the water and leading animated de-briefs.

As with all AQVA events, there was a spirited and ever present social side including daily Happy Hours and prize giveaways during de-briefs.   The Lebanese-themed barbecue held on Tuesday night was appreciated by all and the banquet held on the Thursday began with a beautiful meal and ended with Karaoke and dancing until the wee hours.  Close to 100 volunteers contributed to the success of this event.

 Location:

Pointe Claire Yacht Club,
Montreal, QC

Hosts:

Association québécoise de voile adaptée
Pointe Claire Yacht Club

Dates:

Aug. 25 - 29, 2008

Personnel:

Regatta Chair, Paula Stone
Race Officer, Madeleine Palfreeman

Legacy:

Thanks to the funds raised for Mobility Cup, AQVA was able to complete a renovation project with Pointe Claire Yacht Club to make the washrooms fully wheelchair accessible.

Trophy winners:

Results

Gold Fleet

 

Silver Fleet

1 Merle Hickey Calgary, AB
2 Helen Dam Hamilton, ON
3 Audrey Kobayashi Kingston, ON
4 Christine Lavallee Gatineau, QC
5 Aaron Wong-Sing Ottawa, ON
6 Scott Lutes Montreal, QC
7 Wayne Phillips Richmond, BC
8 Chris Loscerbo Chemainus, BC
9 Katie Paialunga Orleans, ON
10 Pierre Richard Montreal, QC
11 Marc Landry N.D. Ile-Perrot, QC
12 Juddi Figures Huntingdon, UK
13 John Babuik Calgary, AB
14 Christopher Atkin Essex, GBR
15 Rod Mack Victoria, BC
16 Rene Dallaire Montreal, QC
17 Patrick Hebert Montreal, QC
18 Pascal Sigrist Whangaparaoa, New Zealand
19 Shelley Gautier Toronto, ON
20 Stephen Mintz Ballston Lake, NY
21 Ann Kennedy Toronto, ON
22 Ron Newman Regina, SK
23 Elizabeth Woudsma  
 
1 Richard Dionne Moncton, NB
2 Tim Ripley Randolph, NY
3 Johanne Daly Varennes, QC
4 David Heiland Calgary, AB
5 Dean Rogers Montreal, QC
6 Laurel Ladd Beaconsfield, QC
7 Daniel LeBlanc Vancouver, BC
8 Raphael Hannon Boisvert Drummondville, QC
9 Rob Klein Washington, DC
10 Mark Carnevale Scotia, NY
11 Michel Constantin Beauport, QC
12 Brian Barnsoff Montreal, QC
13 Thomas Webb Regina, SK
14 Pierre-Yves Levesque Montreal, QC
15 Myron Galan Montreal, QC
16 Judy Winship Regina, SK
17 Eric Poirier Repentigny, QC
18 James Stewart Halifax, NS
19 Teresa Carroll Rochester, NY

The Harding Medical Mobility Cup sailed into Halifax, Nova Scotia in August 2007. This was the first time in the event’s 20-year history that the Mobility Cup has been held in Atlantic Canada.

It was held at Dartmouth Yacht Club, with sailing in the vicinity of Wright's Cove in Halifax Harbour.

Forty competitors from across Canada, United States, England and New Zealand raced Martin 16 sailboats for four days in two fleets.

For a variety of reasons – most likely a warm welcome and a staggeringly beautiful area – this seems to be a particularly memorable event.

Location:

Wright's Cove,
Halifax, Nova Scotia

Hosts:

Dartmouth Yacht Club
Sail Able Nova Scotia

Dates:

Aug. 27 - 31 , 2007

Trophy winners:

Mobility Cup | Robb Lawrence, Calgary, AB

Coupe Dallaire | Rod Mack, Victoria, BC

Sam Sullivan Trophy | Chris Loscerbo, Chemainus, BC

Daren Tucker Award | Helen Dam, Hamilton, ON

Race Results:

Gold Fleet

 

Silver Fleet

1 Rob Lawrence Calgary, AB
2 Judith Figgures Huntington, GB
3 Heather Robertson Chester, NS
4 Aaron Wong-Sing Ottawa, ON
5 Pierre Richard  
6 Wayne Phillips Richmond, BC
7 S Lutes  
8 E Boudreau  
9 Dean Sutherland Halifax, NS
10 Dale Keith Calgary, AB
11 L Hinrichs  
12 Shelley Gautier Toronto, ON
13 Chris Atkin Essex, UK
14 Marc Landry Montreal, QC
15 J Toole  
16 MacGregor  
17 Rene Dallaire Montreal, QC
18 Terry LeBlanc Vancouver, BC
19 Ron Newman  
20 D Backe  
 
1 Rod Mack Victoria, BC
2 Katie Paialunga Orleans, ON
3 Helen Dam Hamilton, ON
4 P Boudreau  
5 Christine Lavalle Gatineau, QC
6 Joanne Daly Montreal, QC
7 David Heiland Calgary, AB
8 Kevin Penny Halifax, NS
9 Linda McGowan New Westminster, BC
10 Jay Yang Toronto, ON
11 MacQuarrie  
12 L Ladd  
13 B Matheson  
14 Daniel LeBlanc Vancouver, BC
15 Thomas Webb  
16 S Dunn  
17 J Stewart  
18 Jody Schloss Toronto, ON
19 T Carroll

This year’s event was held in the sheltered waters of English Bay, overlooked by the Vancouver cityscape and the North Shore mountains. In all, 42 sailors competed, between them representing six countries: Canada, USA, Australia, New Zealand, Hungary and England.

The 2006 regatta immediately followed the AbleSail Symposium, an all-day event involving sailors and adaptive sailing club organizers. Participants considered areas ranging from improving sailing techniques (basic sailing to race strategy) to forming a disabled sailing club.

Location:

Royal Vancouver Yacht Club,
Vancouver, British Columbia.

Hosts:

Disabled Sailing Association
Royal Vancouver Yacht Club

Dates:

Sept. 11 – 15, 2006

Personnel:

Regatta Chairman, David Williams
Race Officer, John Culter

Legacy:

Formation of the sport’s governing body, the AbleSailNetwork.ca

Trophy winners:

Mobility Cup | Robb Lawrence, Calgary, AB

Coupe Dallaire | Shelly Gautier, Toronto, ON

Sam Sullivan Trophy | Chris Loscerbo, Chemainus, BC

Daren Tucker Award | Kevin Penny, Halifax, NS

Race Results:

Gold Fleet

 

Silver Fleet

1 Robb Lawrence Calgary, AB
2 Marc Landry Notre Dame de L'Ile Perrot, QC
3 Brent Foote Delta, BC
4 Hans Van Leening Kelowna, BC
5 Zoltan Pegan Budapest, Hungary
6 Chris Atkin Essex, UK
7 Wayne Phillips Richmond, BC
8 Chris Loscerbo Chemainus, BC
9 Merle Hickey Calgary, AB
10 John McRoberts Victoria, BC
11 Tim Dempsey Auckland, New Zealand
12 Chris Everson Orangevale, CA
13 Bob Macdonald Vancouver, BC
14 Aaron Wong-Sing Ottawa, ON
15 Nigist Sewnnet Toronto, ON
16 Fred Hess Stockton, CA
17 Joan Lewis Toronto, ON
18 Rene Dallaire Montreal, QC
19 Terry LeBlanc Vancouver, BC
20 Ronald Newman Regina, SK
21 Clare Gomez-Edington Victoria, BC
 
1 Shelly Gautier Toronto, ON
2 Katie Paialunga Orleans. ON
3 Darryl Park Kelowna, BC
4 Rachelle Halpenny Rockland, ON
5 Angus McTavish Bowen Island, BC
6 Rod Mack Victoria, BC
7 Roy Crawford Cowichan Bay, BC
8 Kevin Rogers Toronto, ON
9 Pierre Richard Montreal, QC
10 Linda McGowan New Westminster, BC
11 Mark Godfrey Dallesport, WA
12 Pierre-Yves Levesque Anjou, QC
13 Peter Magee Queensland, Australia
14 Chuck Kaiser Larkspur, CA
15 Pippa Blake Victoria, BC
16 Jody Schloss Toronto, ON
17 Greg Rocque Calgary, AB
18 Kevin Penny Halifax, NS
19 Gail Gavin New Westminster, BC
20 Michael Huck Regina, SK
21 Thomas Webb Regina, SK

Page 1 of 3

Copyright © 2022 Mobility Cup. All rights reserved. Tous droits réservés.